а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деспотува

деспотуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Неограничено владее.
Албански: sundim i pakufi
2. Покажува самоволие, насилство, тиранија.
Албански: tregon tirani
Употреба: Преносно значење
Изведенки
деспотување ср.
глаг. им.