а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дестабилизација

мн. дестабилизации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34970
1. Растројство во економијата, во општеството, во моралните норми, во безбедноста на земјата.
Англиски: destabilization Албански: destabilizim
Употреба: Дипломатија
Примери:
Дестабилизација на државата.
2. несигурност
Англиски: insecurity Албански: destabilizim. pasiguri
Изведенки
дестабилизациски прид.
дестабилизацискиот