а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дестабилизира

дестабилизираат; дестабилизирал; дестабилизиран; дестабилизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 40354
Предизвика, предизвикува дестабилизација.
Англиски: destabilize Албански: destabilizoj
Примери:
Новите мерки ја дестабилизираа државата.
Изведенки
дестабилизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК