а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дестилација

мн. дестилации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36222
Прочистување на течност со загревање до вриење и претворање во пареа, па потоа ладење и повторно претворање во течност.
Англиски: distillation
Употреба: Хемија
Примери:
Дестилација на камениот јаглен.
Процес на дестилација.
Изведенки
дестилациски прид.
дестилацискиот
дестилационен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК