а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дестимулира

дестимулираат; дестимулирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 55258
Лиши, лишува, изгуби, губи стимулација, натера некого да биде незаинтересиран, му ја одземе, одзема волјата за работа.
Англиски: destimulate
Изведенки
дестимулирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК