а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дестинација

мн. дестинации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8634
Крајна цел, одредиште, место до кое се патува.
Англиски: destination
Примери:
крајна дестинација
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК