а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деструктивен

деструктивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12590
разурнувачки, уништувачки
Англиски: destructive
Примери:
деструктивен процес
деструктивна појава
деструктивно дејство
деструктивно влијание
деструктивни сили
Изведенки
1. деструктивно прил.
Пример: Дејствува деструктивно.
2. деструктивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК