а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детален

детални
Вид збор: Придавка
Ранг: 13315
подробен, поединечен, прецизен, исцрпен
Англиски: detailed
Примери:
детален план
детален каталог
детален опис
детална разработка
детални информации
Изведенки
детално прил.
Пример: Раскажува детално.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК