а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детаљ

мн. детали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1741
Ситница, подробност, поединечност, составен дел од целина.
Англиски: detail Албански: detal
Примери:
многу детали
еден детаљ
Кажува (во) детали.
Детаљот беше многу важен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК