а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детектив

мн. детективи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14781
Лице што истражува прекршоци, злосторства, убиства; припадник на тајна полиција или на приватна известувачка агенција, таен агент.
Англиски: detective
Примери:
Приватен детектив.
Изведенки
детективски прид.
детективскиот
Пример: Детективски роман.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК