а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детектира

детектираат; детектирајќи; детектиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 43762
Открие, открива, согледа, согледува, воочи, воочува.
Англиски: detect
Примери:
За среќа навреме ги детектиравме аномалиите во развитокот на плодот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК