а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детектор

мн. детектори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30602
1. Апарат што ги фаќа радиосигналите и другите електромагнетни бранови и ги претвора во звучни.
Англиски: detector Албански: detektor
Примери:
Бренли го пронашол првиот детектор за електромагнетски бранови во 1890 година.
2. Назив на различни уреди што служат да се открие присуство на некоја материја, на некој предмет или на некое движење: бојни отрови, мини, подморници, пожари др.
Англиски: detector Албански: detektor
Примери:
Детектор за мини.
Детектор за фреквенција во сообраќајот.
3. Апарат што ги бележи физиолошките промени кај обвинетиот или сомнителниот за време на неговото сослушување.
Англиски: detector Албански: detektor
Примери:
Детектор на лагата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК