а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детел

мн. детли
Вид збор: Именка, машки род
клукајдрвец
Латински: Pucus varius
Употреба: Зоологија
Изведенки
детле ср.
мн. детлиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК