а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

детергент

мн. детергенти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22870
Хемиско средство (во вид на прашок, на течност) за чистење, миење и перење разни предмети (алишта, садови и др.).
Англиски: detergent Албански: detergjent
Употреба: Хемија
Примери:
Детергент за перење алишта.
Детергент за миење садови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК