а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дејгиди

Вид збор: Извик
Ранг: 17635
За обраќање кон некого или кон нешто со нагласена емоционалност.
Турски: dey gidi
Употреба: Разговорно
Примери:
Дејгиди, Игно, душо измачена!
Море, дејгиди вујко, дејгиди родителу.
Дејгиди, луди млади години.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК