а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дејност

мн. дејности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1531
Опсег, опфат на работа, активност, ангажираност.
Англиски: activity Албански: veprimtari, aktivitet
Примери:
Книжевна дејност.
Општествена дејност.
Просветна дејност.
Издавачка дејност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК