а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дејствен

дејствениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 56625
Што е активен, што влијае на нешто, што има некакво дејство.
Англиски: influencing
Примери:
Оваа појава има дејствен карактер.
Изведенки
дејственост ж.