а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дејствие

мн. дејствија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2817
1. дејство
Англиски: action Албански: veprim
Употреба: Воен термин
Примери:
воени дејствија
2. Еден дел од драмско дело.
Англиски: act Албански: akt
Употреба: Сцена
Примери:
Заплетот се случува во второто дејствие на драмата.