а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дејствителен

дејствителниот
Вид збор: Придавка
Што го има, што постои во стварноста.
Англиски: real
Примери:
Се прости од дома како да тргнува на дејствителна војна.
Се редеа страшни глетки како да се живи, дејствителни.
Изведенки
1. дејствително прил.
Пример: Тој дејствително извлече камен од торбата.
2. дејствителност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК