а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дејуре

Вид збор: Прилог
(де јуре) правно, во правна смисла; законски, легално
Англиски: de jure
Употреба: Правда
Примери:
Името на земјата сѐ уште не е дејуре признато.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК