а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дејче

мн. дејчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 54000
дејка, девојка, девојче
Англиски: girlie
Употреба: Деминутив , Дијалектен збор
Примери:
дејгиди дејче
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК