а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дигалка

мн. дигалки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21206
Направа за кревање и за пренесување товар.
Англиски: lift
Примери:
Парна дигалка.
Дрвени дигалки на макара.