а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дигитален

дигитални
Вид збор: Придавка
Ранг: 5284
1. Што е управуван со допир на прстите, со копчиња.
Англиски: digital Албански: digjital
Употреба: Технологија
2. Што функционира врз база на бинарните броеви 0 и 1.
Англиски: digital Албански: digjital
Употреба: Информатика
Примери:
Дигитален сметач.
Дигитален пренос.
Дигитален телефон.
Дигитална телефонска централа.
3. Што е работи со помош на компјутер.
Англиски: computerized Албански: digjital, kompjuterizuar
Употреба: Информатика , Преносно значење
Примери:
Дигитален речник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи