а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дигитализира

дигитализираат; дигитализирал; дигитализиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 39132
Претвора во дигитална форма.
Англиски: digitize
Употреба: Информатика
Примери:
Од средината на јуни до овој месец дигитализираа 3544 ракописни книги и околу 1000 листови со фрагменти.
Библиотекарите дигитализирале книги од целиот свет и ги претставиле на нивните оригинални јазици.
Изведенки
дигитализирање ср.
глаг. им.