а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дигнат

дигнатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14651
1. кренат, одложен
Англиски: erect
Примери:
Новите крпи се дигнати, кога ќе треба, ќе ги извадам.
2. Обично за објект, изгради уште еден кат.
Англиски: built
Употреба: Преносно значење
Примери:
Куќата е дигната за еден кат.
3. украден
Англиски: stolen
Примери:
Моливот ми е дигнат.
Изрази
Тој е дигнат (во главата) - се замислува, се прави важен.
Дигнати на нозе (обично за војска, полиција, стража) - подготвени за дејство.
Изведенки
дигнатост ж.