а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дигнитет

мн. дигнитети
Вид збор: Именка, машки род
Достоинство, углед, чест, висока положба, вредност.
Англиски: dignity
Примери:
Се руши дигнитетот на државата.