а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дигресија

мн. дигресии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16552
1. Отстапување, оддалечување од основната мисла, од основната тема.
Англиски: digression Албански: digresion
Примери:
мала дигресија
непотребни дигресии
Често прави дигресии.
2. Најголема привидна оддалеченост на планетите од Сонцето.
Англиски: digression Албански: digresion
Употреба: Астрономија