а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диета

мн. диети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13241
Посебен режим на исхрана, сообразен со состојбата на организмот, што се состои во умереност или откажување од определени продукти (обично од масти) во исхраната.
Англиски: diet
Употреба: Медицина
Примери:
строга диета
Диета за болниот препорачана од лекар.