а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дизајн

мн. дизајни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6281
Цртеж наменет за изработување на некакви производи, опрема на книги и други предмети.
Англиски: design Албански: dizajn
Примери:
индустриски дизајн
моден дизајн
Се занимава со дизајн.