а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дизел

Вид збор: Префикс
Ранг: 42901
Прв дел од сложенки со значење на нафта, петролеј.
Англиски: diesel
Употреба: Технологија
Примери:
Дизел-мотор - мотор што користи тешки масла, нафта и сл.
Дизел-гориво - вид нафта, петролеј подготвен за мотори со внатрешно согорување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК