а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диморфен

диморфниот
Вид збор: Придавка
Што има, што се јавува во два облика.
Примери:
Диморфни инсекти.
Диморфна хемиска супстанција.
Изведенки
диморфност ж.