а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дина

мн. дини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13404
Песочен рид долг неколку стотици метри и висок неколку метри.
Англиски: dune Германски: Düne
Употреба: Геологија
Примери:
пустински дини