а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диносаурус

мн. диносауруси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15741
Изумрен огромен влекач од времето на мезозоикот.
Англиски: dinosaur
Употреба: Зоологија