а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диода

мн. диоди
Вид збор: Именка, женски род
Електронски елемент со две електроди.
Англиски: diode
Употреба: Технологија
Примери:
Електронскита диода со катода и анода.