а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диоптрија

мн. диоптрии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23061
Единица за мерење на прекршувањето на светлината кај оптичката леќа, обично при мерење на степенот на далековидоста или на кратковидоста заради корекција на видот.
Англиски: diopter
Употреба: Медицина
Примери:
Контактни леќи со голема диоптрија.
Изведенки
диоптриски прид.
диоптрискиот
Пример: Диоптриски очила.