а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дипломатија

(едн.) дипломатијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4486
1. Правила, начела и начини на дејствување на една влада во областа на надворешната политика, вештина за водење на надворешната политика.
Англиски: diplomacy Албански: diplomaci
Употреба: Дипломатија
2. Група луѓе што се во надворешнополитичка служба на една држава.
Англиски: diplomacy Албански: diplomat
Употреба: Дипломатија
3. Вешто тактизирање, итроштина.
Англиски: diplomacy Албански: diplomaci
Употреба: Преносно значење