а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дипломат

мн. дипломати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3059
1. Висок службеник во надворешнополитичката служба што ја претставува својата држава во официјалните односи со други држави.
Англиски: diplomat Албански: diplomat
Употреба: Дипломатија
Примери:
австриски дипломат
2. Тој што вешто ги уредува односите со другите; итар, тактичен, вешт човек.
Англиски: tactician Албански: diplomat
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Беше голем дипломат, умееше со сите.