а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диплома

мн. дипломи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4290
1. Свидетелство за завршен степен на образование (обично средно или високо).
Англиски: diploma Албански: diplomë
Употреба: Образование
2. Документ за добиено научно или специјалистичко звање.
Англиски: diploma Албански: diplomë
Употреба: Образование
3. Документ за некакво признание, пофалба, одликување.
Англиски: diploma Албански: diplomë
Изведенки
дипломски прид.
дипломскиот
Пример: дипломски испит