а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дипломец

мн. дипломци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15795
Тој што е пред дипломски испит или го положил во скоро време.
Англиски: graduate
Употреба: Образование
Изведенки
дипломка ж.
мн. дипломки