а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дипломира

дипломираат; дипломирал, дипломирале; дипломирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 11284
Положи, полага завршен испит на факултет, висока школа по кој се добива диплома.
Англиски: graduate
Употреба: Образование
Примери:
Дипломира на Филолошкиот факултет.
Изведенки
дипломирање ср.
глаг. им.