а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дира

мн. дири
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5373
Трага од човек или животно.
Англиски: trail
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Му оди по дирата.