а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

директивен

директивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 37079
Што содржи, што е според директива.
Примери:
Директивна команда.
Директивна постапка.
Директивно писмо.