а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

директорат

мн. директорати
Вид збор: Именка, машки род
1. Административно тело под водство на директор.
Англиски: directorship
Употреба: Административен термин
Примери:
антикорупциски директорат
2. канцеларија на директорот