а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

директорство

мн. директорства
Вид збор: Именка, среден род
Период за време на функцијата директор.
Примери:
Меѓу членовите на македонскиот Институт на директори ќе се прошири идејата дека директорството мора да биде одговорно и компетентно, односно да се потенцира важноста и улогата на надзорните одбори во компаниите и стремежот за нивна врвна професионализација.