а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

директор

мн. директори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 929
Управник, раководител на претпријатие, установа, образовна институција; организатор на работата во една фирма или пак установа.
Англиски: director Албански: drejtor
Употреба: Економија
Примери:
Генерален директор.
Изведенки
1. директорка ж.
мн. директорки
2. директорче ср.
мн. директорчиња
дем.
3. директорски прид.
директорскиот
Пример: директорско место, директорски мандат