а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дирекција

мн. дирекции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16775
1. Главна управа на претпријатие или на организација, обично водена од директор.
Англиски: management Албански: drejtori
Употреба: Економија
Примери:
Претставници од дирекцијата.
2. Просторија каде што е сместена таквата управа.
Англиски: management Албански: drejtori
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
дирекциски прид.
дирекцискиот