а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дирек

мн. диреци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8368
1. Дрвен столб што служи за потпора.
Англиски: pole Турски: direk Албански: direk
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Се потпре до дирекот.
дирек на скалите
2. Главен, што го поднесува товарот (обично таткото во семејството).
Англиски: pillar Турски: direk Албански: direk, tra
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Го нема дирекот на куќата.
Изрази
Солунски диреци - дебели нозе.