а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диригент

мн. диригенти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15064
Тој што диригира при изведување музичко дело.
Англиски: conductor
Употреба: Музика и танц
Примери:
Тој беше познат македонски диригент и композитор.
Неколку диригенти на хорови беа на прием кај министерката за култура.
Изведенки
1. диригентски прид.
диригентскиот
Пример: диригентска палка
2. диригенство ср.