а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисаѓи

дисаѓите
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 13419
Споени две торби што се носат преку рамо или се префрлаат преку коњ или магаре.
Англиски: bag
Примери:
Ги префрли дисаѓите преку коњот.
Ги истовари дисаѓите.