а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисертација

мн. дисертации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7216
Научен труд што се брани јавно пред комисија на висока наставнонаучна установа за добивање научен степен.
Англиски: dissertation
Употреба: Образование
Примери:
докторска дисертација
Изведенки
дисертациски прид.
дисертацискиот
Пример: Дисертациски труд.